World Archaeological Congress







TOP NEWS STORIES

Newsletter: Volume 27 April 2009

Contributions to the next WAC Newsletter due 18th May 2009

Archaeologists Without Borders Workshop

Report on the website of the World Archaeological Congress

Archaeologies of Art Podcast Series Launched!

Call for WAC members to nominate Indigenous people

World Archaeological Congress honors Larry Zimmerman

Dr Andree Rosenfeld

Recommendation on ERA Draft Quality Ranking

WAC-6 Media Releases

WAC-6 Closing Ceremony Speech

Portuguese WAC-6 Media Releases

German WAC-6 Media Releases

Spanish WAC-6 Media Releases

Turkish WAC-6 Media Releases

Czech. WAC-6 Media Release on Iran

 

 


WAC Council

The Council is the main governing body of WAC between meetings of the Assembly and carries into effect the policies established by the Assembly, including the receipt of annual reports from international organising committees. It is hoped that the Council is able to meet annually.

The members of the Council are:

a] the Officers of WAC;
b] two representatives from each Regional Electoral College, a Senior Representative and a Junior Representative.
c] eight representatives of Indigenous peoples/the Fourth World .
d] members of WAC appointed to positions by the elected officers.
e] one Student representative.

 

OFFICERS OF WAC

President (Australia)
Claire Smith
Flinders University
Archaeology Department
GPO Box 2100
Adelaide 5001
AUSTRALIA
Work: +61(0)8 8201 2336
Fax: +61 (0)8 8201 3845
Email: claire.smith@flinders.edu.au

Vice President (Nigeria)
Caleb Adebayo Folorunso
Department of Archaeology & Anthropology
University of Ibadan
Ibadan - Nigeria
Tel. Home: +234-27514754
Email: cafoloso@hotmail.com; cafoloso@skannet.com; bayo_folorunso@yahoo.co.uk

Secretary (Spain)
Inés Domingo Sanz
Departament de Prehistòria i d'Arqueologia
Universitat de València
Avda. Blasco Ibáñez, 28
46010 Valencia
España
Work: + 34 963983894
E-mail: Ines.domingo@uv.es

Treasurer (Poland)
Arkadiusz Marciniak
Institute of Prehistory
University of Poznañ
w. Marcin 78
61-809 Poznañ
POLAND
Work: +48(0)61 829 4798
Fax: +48(0)61 829 4798
Email: arekmar@amu.edu.pl

Regional Representatives

Senior Representative, Central Africa
Being discussed in region

Junior Representative, Central Africa
Being discussed in region

Senior Representative, Eastern and Southern Africa
George Abungu (elected 2003)
CEO, Okello Abungu Heritage Consultants
P.O. Box 66, Ngara 00600
Nairobi - Kenya
Work phone: +254-20-4343732
Email: g.abungu@mac.com

Junior Representative, Eastern and Southern Africa
Being discussed in region

Senior Representative, North Africa
Being discussed in region

Junior Representative, North Africa
Being discussed in region

Senior Representative, Western Africa
Jonathan Oluyori Aleru (elected 2008)
Department of Archaeology & Anthropology;
University of Ibadan,
Ibadan
Nigeria
E-mail: olualeru@yahoo.com

Junior Representative, Western Africa
Being discussed in region

Senior Representative, Central America and the Caribbean
Margaret (Peggy) Leshikar-Denton (appointed 2008)
SHA UNESCO Committee
ICOMOS ICUCH
PO Box 30702
Grand Cayman KY1-1203
CAYMAN ISLANDS
Work: +345-525-4691
Fax: +345-945-4691
Email: leshikar@candw.ky

Junior Representative, Central America and the Caribbean
Lilia Lucia Lizama Aranda
Empresa del Manejo Cultural
Calle Crucero Mza 27 Lote 20 A Smza 18
Puerto Morelos 77580
Quintana Roo, México
work: tel y fax 00 (52 ) 998-208-90-88
cel 998-134-22-53 MEXICO
E-mail: lilializama@hotmail.com

Senior Representative for Northern America
Stephen Loring (elected 2008)
Smithsonian Institution,
PO Box 37012;
NMNH/MRC-112
Washington, DC 20013-7012
United States
Work Phone: +2026331902
Fax: + 2023572684
E-mail: lorings@si.edu

Junior Representative for Northern America
Marina LaSalle (elected 2008)
1332 Woodland Drive
Vancouver
British Columbia, V5L 3S3
Canada
E-mail: mlasalle@interchange.ubc.ca

Senior Representative, Southern America
Cristobal Gnecco (elected 2003),
Universidad del Cauca
Departamento de Antropología
Popayán
COLOMBIA
Work Phone: (57) (2) 8209800, ext, 2627
Fax: (57) (2) 8209860.
Email: cgnecco@unicauca.edu.co

Junior Representative, Southern America
Marcia Bezerra de Almeida (elected 2008)
Instituto de Filosofia e Ciências Sociais
Laboratório de Antropologia Napoleão Figueiredo
Rua Augusto Corrêa, 1 - Campus Básico
CEP 66075-110 - Belém - PA, Brasil
Phone/Fax: 91-3201-8024.
E-mail: mar.bezerra@uol.com.br

Senior Representative Eastern Asia
Katsuyuki Okamura (elected 2008)
Osaka City Cultural Properties Association
1-1-35 Hoenzaka, Chuo-ku
Osaka 540-0006
JAPAN
Work: +81(6)6943-6833
Fax: +81(6)6920-2272
Email: arc-alc@zeus.eonet.ne.jp

Junior Representative Eastern Asia
Xingcan Chen (elected 2008)
Institute of Archaeology
Chinese Academy of Social Sciences
27 Wangfujing Street
Beijing, China, 100710
Tel. 86-10-65239685
Fax.86-10-65135532
Email: chenxingcan@hotmail.com

Senior Representative, Southeastern Asia and the Pacific
Rasmi Shoocongdej (elected 1999, re-elected 2008)
Department of Archaeology
Faculty of Archaeology
Silpakorn University
31 Na Phralan Road;
Bangkok 10200
THAILAND
Work phone: +66(2) 222 6819
Fax +66 2 869 5355
Email: rasmi13@hotmail.com

Junior Representative, Southeastern Asia and the Pacific
Sean Ulm (elected 2003)
Aboriginal and Torres Strait Islander Studies Unit
The University of Queensland
Brisbane QLD 4072
AUSTRALIA
Work Phone: 61 (0)7 3365 2385
Fax: +61 (07) 3365 2359
Email: s.ulm@uq.edu.au

Senior Representative, Southern Asia
Being discussed in region

Junior Representative, Southern Asia
Manoj Kumar Singh (appointed 2006, elected 2008)
Department of Anthropology
University of Delhi
Delhi-110007.
INDIA.
Work Phone: 0091-11-27667329
Fax: 0091-11-27666614
Email: mksinghanthro@rediffmail.com

Senior Representative, Western Asia
Talal S. Akasheh (elected 2008)
The Hashemite University Zarqa Jordan
32 Al Andalib Street POB 5611
Amman 11183
JORDAN
Work phone: 00962796633088
Email: takasheh@index.com.jo

Junior Representative, Western Asia
Gunes Duru (elected 2003)
PhD candidate
Istanbul University
Department of Prehistory
Laleli/Istanbul
TURKEY
Work phone: + 90 514 03 75 int: 15823
Fax:
Email: gunes@redd.com.tr

Senior Representative Central & Eastern Europe & Central Asia
Jan Turek (elected 2008)
University of Hradec Kralove
Department of Practical and Experimental Archaeology
Rokitanského 62, 500 03, Hradec Kralove 3
CZECH REPUBLIC
Work phone: +420724850405
Fax: +420495513251
Email: turekjan@hotmail.com

Junior Representative Central & Eastern Europe & Central Asia
Diana Gergova (elected 2008)
National Archaeological Institute and Museum;
Bulgarian Academy of Sciences;
2 Saborna street
Sofia 1000
BULGARIA
Work phone:
Fax:
Email: dianagergova@abv.bg

Senior Representative Northern Europe
Jon Price (elected 2008)
Northumbria University
School of Arts and Social Sciences
Newcastle upon Tyne
NE1 8ST
Work: +44 (0) 191 243 7763
Fax: +44 (0) 191 227 3696
Email: jon@mnemosophy.force9.co.uk

Junior Representative Northern Europe
Bjorn Magnusson Staaf (elected 2003)
Malmo Heritage
Box 406
S-201 24 Malmo
SWEDEN
Email: bjorn.magnusson.staaf@malmo.se
Address in Stockholm is:
Swedish National Heritage Board
Box 5405
S-114 84 Stockholm
Email: bjorn.magnusson-staaf@raa.se

Senior Representative Southern Europe
Elena Garcea (elected 2003)
Università di Cassino
Dipartimento di Filologia e Storia
Via Zamosch, 43
03043 Cassino, FR
ITALY
Work Phone: +39 0776 2993784/2993585
Fax: +39 0776 2993784
Email: egarcea@fastwebnet.it

Junior Representative Southern Europe
Inés Domingo Sanz (appointed 2006, elected 2008)
Departament de Prehistòria i d'Arqueologia Universitat de València Avda. Blasco Ibáñez
28 46010
Valencia España
Work: + 34 963983894
E-mail: Ines.domingo@uv.es

INDIGENOUS REPRESENTATIVES

Dorothy Lippert (appointed 2003)
Smithsonian Institution/NMNH
P.O. Box 37012, MRC-138
Washington, D.C. 20013-7012
USA
Work Phone: +1 202-633-0874
Fax: +1 202-786-2728
Email: lippertd@si.edu

Audie Huber (appointed 2003)
Confederated Tribes of the Umatilla Indian Reserve
PO Box 638
Pendleton OR 97801
USA
Work Phone: +1 541-966-2334
Fax: +1 541-276-3317
Email: audiehuber@ctuir.com

Margaret (Makere) Rika-Heke (appointed 2008)
434 Weymouth Rd; Weymouth-Manurewa
Manukau City 2103
NEW ZEALAND
Work phone: +64 021 0234 8663
Email: muriwhenua@xtra.co.nz

Delfin Geronimo (appointed 2008)
Comunidad India de Quilmes, Quilmes, Tucumán
ARGENTINA
Email: delfingeronimocic@yahoo.com.ar

Roberto Salinas Cortés (appointed 2008)
Comunidad Indigena Colla Río jorquera y sus Afluentes;
Los Carreas 200
Copiapó
CHILE
Email: Viento5puntas@hotmail.es

Lyndon Ormond-Parker (appointed 2008)
PhD Candidate
Centre for Health and Society
School of Population Health
Room 431, Level 4, 207 Bouverie Street
University of Melbourne, Victoria 3010
AUSTRALIA
Work phone: + 61 423146917
Email: l.ormond-parker@pgrad.unimelb.edu.au

Major "Muggi" Sumner (appointed 2008)
Australia
Email: nlpa@bigpond.com

APPOINTED MEMBERS OF WAC

Editors, Archaeologies
Anne Pyburn (United States of America) (appointed 2003)
Indiana University
Department of Anthropology
Bloomington, Indiana 47405-7100
USA
Work Phone: +812-855-2563
Fax: +812-855-4358
Email: apyburn@indiana.edu

Nick Shepherd (South Africa) (appointed 2003)
Centre for African Studies
University of Cape Town
Private Bag
Rondebosch 7701
Cape Town
South Africa
Work Phone: +27 21 650 2308 (secretary)
+27 21 650 2309 (direct)
Email: Nick_Shepherd@brown.edu

Membership Secretary (Japan)
Akira Matsuda (appointed 2008)
University College London
Institute of Archaeology
31-34 Gordon Square
London, WC1H 0PY
UNITED KINGDOM
Work phone: +44 (0)20 7679 7495
Email: wac.membership@googlemail.com

Congress Coordinator
Gabriel Cooney (appointed 2008)
College of Arts & Celtic Studies
School of Archaeology
University College Dublin
Newman Building
Belfield
Dublin 4
E-mail: gabriel.cooney@ucd.ie

STUDENT REPRESENTATIVE

Student Representative (United States of America)
Dru McGill
Anthropology Department
Indiana University
Bloomington, Indiana, USA 47405
Phone: 812-333-6539
Email: dremcgil@indiana.edu